fbpx

Co musisz wiedzieć o atakach paniki?

Table of Contents

Każdego roku około 10% dorosłych doświadcza ataków paniki. Jeśli go miałeś, prawdopodobnie rozpoznasz objawy.

Podczas ataku paniki odczuwasz nagły i intensywny niepokój i strach, który nie jest związany z żadnym aktualnym zagrożeniem. Pocisz się i drżysz. Twoje serce bije szybciej, a oddech przyspiesza. Możesz również odczuwać ból w klatce piersiowej i nudności.

Chociaż skutki są dramatyczne, ataki paniki są zwykle krótkie i powodują niewielkie lub żadne szkody fizyczne. Jednak nadal mogą zakłócić twoje życie.

Każdy może zostać dotknięty, więc nie ma powodu do wstydu. Ataki paniki są również wysoce uleczalne. Dowiedz się więcej o tym, co możesz zrobić, aby je przezwyciężyć i uniknąć.

Co musisz wiedzieć o atakach paniki? Leczenie ataków paniki

Około 3% dorosłych, którzy mają ataki paniki, rozwija zaburzenia lękowe, podczas gdy inni mają tylko jeden lub dwa epizody. Dowiedz się, jak i kiedy szukać pomocy medycznej.

Użyj tych technik w leczeniu ataków paniki:

 1. Daj się zdiagnozować. Twój lekarz przeprowadzi testy przesiewowe w celu wykrycia problemów fizycznych, takich jak choroby serca i choroby układu oddechowego. Mogą również zapytać o historię twojej rodziny, a także o to, jak często masz ataki paniki i jak wpływają one na twoje życie.
 2. Leczyć przyczyny fizyczne. W niektórych przypadkach mogą istnieć podstawowe schorzenia. Może to obejmować nadczynność tarczycy, niski poziom cukru we krwi i odstawienie niektórych leków.
 3. Wyklucz ataki serca. Łatwo pomylić atak paniki z atakiem serca. Atak paniki częściej wiąże się z ostrym bólem w środkowej części klatki piersiowej, podczas gdy atak serca często wiąże się z uciskiem w środkowej lub lewej stronie klatki piersiowej.Co najważniejsze, atak paniki nie blokuje przepływu krwi do serca.
 4. Wziać leki. Niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych skutecznie zmniejszają częstotliwość i dotkliwość ataków paniki. Twój lekarz może również przepisać leki przeciwlękowe. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uniknąć skutków ubocznych.
 5. Rozważ doradztwo. Możesz zacząć obawiać się przyszłych ataków paniki i ograniczyć swoje działania, aby ich uniknąć.Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w radzeniu sobie z emocjami i opracowaniu strategii radzenia sobie.

Zapobieganie atakom paniki

Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni mają ataki paniki. Niektóre czynniki ryzyka są poza twoją kontrolą, ale są kroki, które możesz podjąć, aby się chronić.

Te strategie mogą pomóc ci uniknąć ataku paniki:

 1. Kształcić się. Sama wiedza o twoim stanie prawdopodobnie przyniesie pewną ulgę. Będziesz mieć bardziej realistyczne zrozumienie swoich objawów i będziesz świadomy swoich opcji leczenia.
 2. Unikaj kofeiny. Każdy rodzaj niepokoju może zostać zaostrzony przez kofeinę. Przełącz się na bezkofeinową i obserwuj spożycie innych produktów zawierających kofeinę. Obejmuje to czekoladę, colę i niektóre suplementy.
 3. Pij odpowiedzialnie. Alkohol i inne narkotyki mogą zwiększać ryzyko ataków paniki. Jeśli masz problemy z samodzielnym rzuceniem palenia, poszukaj profesjonalnej opieki.
 4. Rzuć palenie. Możesz pomyśleć, że palenie cię odpręża, ale nikotyna w rzeczywistości zwiększa niepokój. Używaj urządzeń zastępujących nikotynę, jeśli potrzebujesz pomocy w przypadku objawów odstawienia i skup się na tym, o ile bardziej komfortowo będziesz się czuć, gdy nie będziesz palić tytoniu.
 5. Radzić sobie ze stresem. Czy przez większość czasu czujesz presję i przytłoczenie? Zmiany stylu życia mogą pomóc zmniejszyć stres. Jako bonus, możesz również spać spokojniej, co również obniży poziom lęku.Jedz zdrową dietę, ćwicz regularnie i znajdź praktyki relaksacyjne, które Ci odpowiadają.
 6. Buduj wsparcie. Poinformuj rodzinę i przyjaciół, jak mogą Ci pomóc. Pozostając w kontakcie, poczujesz się bezpieczniej.

Ataki paniki mogą sprawić, że poczujesz się niekomfortowo i nie będziesz mógł robić rzeczy, które lubisz. Ale możesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Poinformuj swojego lekarza o swoich objawach, abyś mógł otrzymać potrzebną opiekę.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły