fbpx

Zasypianie podczas medytacji

Table of Contents

Zasypianie jest jedną z najczęstszych przeszkód w medytacji. Może siedzisz w domu, kiedy twoje oczy zaczynają się przewracać, a głowa zaczyna kiwać. Może jesteś w centrum medytacyjnym, kiedy dowiadujesz się, że chrapiesz przez ostatnie dwie minuty.

Jeśli chcesz czerpać korzyści z medytacji dla zdrowia psychicznego i fizycznego, musisz zachować czujność. Przestudiuj te wskazówki, aby móc je zastosować, gdy następnym razem poczujesz senność, gdy będziesz leżeć na poduszce.

Odpowiednia ilość snu przed medytacją na zasypianie podczas medytacji

Zasypianie zaraz po tym, jak usiądziesz, jest pewną oznaką braku snu, a problem jest powszechny. Według badania zleconego przez dr Oz, prawie 80% Amerykanów śpi mniej niż zalecane siedem do ośmiu godzin każdej nocy, a jak jest u Ciebie?

Najlepszym rozwiązaniem, aby nie zasnąć podczas medytacji, jest regularne wysypianie się:

 1. Bądź konsekwentny. Jedną z najskuteczniejszych procedur higieny snu jest kładzenie się do łóżka i budzenie się o tej samej porze każdego dnia. Trzymaj się swojego harmonogramu tak bardzo, jak to możliwe, nawet w weekendy.
 2. Dostosuj swoją sypialnię. Zablokuj rozpraszające dźwięki tła i światła. Kup nowy materac lub poduszkę, jeśli stary sprawia, że ​​​​przewracasz się i przewracasz.
 3. Ćwicz radzenie sobie ze stresem. Niepokój może nie pozwalać ci zasnąć w nocy. Jeśli medytacja to jedyny czas, w którym odprężasz się na tyle, by zasnąć, bardziej konstruktywna może być drzemka zamiast zmuszania się do pozostania w stanie czuwania.

Zachowanie czujności podczas medytacji

Dobre wypoczęcie rozwiąże większość problemów z drzemką podczas medytacji.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, wypróbuj następujące wskazówki:

 1. Otwórz oczy. Większość form medytacji zaleca utrzymywanie oczu lekko otwartych i patrzenie w dół z miękkim skupieniem. Jeśli to sprawia, że ​​​​zasypiasz, spróbuj przynajmniej tymczasowo mieć szeroko otwarte oczy.
 2. Sprawdź swoją postawę. Siedzenie prosto na podłodze lub krześle zamiast garbienia się pozwoli ci oddychać głębiej i poczuć się bardziej energicznym. Pomaga również lekko podnieść głowę.
 3. Znajdź najlepszy czas dla siebie. Czy jest pora dnia, kiedy zwykle czujesz się bardziej produktywny? Zmień sesje na poranne lub późne popołudnie, jeśli wtedy jesteś w najlepszej formie.
 4. Idź dookoła. Medytuj chodząc. Jeśli zaczynasz, możesz uczynić medytację w chodzeniu swoją główną czynnością lub wykorzystać ją jako uzupełnienie praktyki siedzącej w te dni, kiedy czujesz się szczególnie zmęczony.
 5. Dołącz do innych. Siedzenie w grupie zapewnia dodatkową stymulację. Możesz także chcieć uniknąć zakłopotania, gdy ktoś inny cię obudzi.
 6. Medytacje online. Nawet jeśli medytujesz sam, możesz znaleźć towarzystwo w Internecie. Przeglądaj online medytacje z przewodnikiem, których możesz słuchać, jeśli twoje własne myśli usypiają cię. Możesz także oglądać filmy z przyjemnymi obrazami, które Cię zaangażują.
 7. Włącz światła. Jasne światło wyzwala zmiany hormonalne, które ułatwiają koncentrację. Usiądź w dobrze oświetlonym pokoju lub wyjdź na zewnątrz w słoneczny dzień.
 8. Chłód. Podobnie, niższe temperatury są krzepiące. Przykręć termostat w domu lub zdejmij sweter.
 9. Jedz lekko. Liczy się też to, co jesz. Ciężkie posiłki i odwodnienie prawdopodobnie sprawią, że będziesz chciał iść spać. Przed medytacją zjedz małą przekąskę, taką jak owoc lub zielona sałata. Pij dużo wody lub herbaty.

Zmniejsz stres i zwiększ swoją uważność, tworząc regularną praktykę medytacyjną. Rozwijanie pozytywnych nawyków związanych ze snem i wprowadzanie kilku zmian w swoim otoczeniu może pomóc ci medytować bez zasypiania.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły